top of page
  • Roey Taub

מאפייני החיים המודרניים מאותתים שכך זה לא יוכל להימשך לאורך זמן

אנחנו חיים בתקופה משוגעת ומאתגרת, בה בני האדם מתמודדים עם איום משותף גלובלי, המביא עימו חרדה, לחץ וחוסר וודאות לגבי העתיד. כל אלו משפיעים על יכולות ההתמודדות והתפקוד היומיומיים.

מעבר לאיום הביולוגי, מתגלים יותר ויותר סדקים בכל המבנים החברתיים, בכל תחומי החיים. עסקי, חברתי, מדיני, משפחתי וכו'..Photo by StockerNumber2


רוב האינטראקציות היום עם אנשים הן על בסיס התפקיד שאותו הם ממלאים עבורנו, ללא היכרות אישית עמוקה. כך הפכו בני האדם ל"נותני שירותים" ו"מקבלי שירותים". קשרים כאלה נוטים להיות "קרים", נטולי יחס אישי וחם, בו האדם מרגיש במעגלי סביבתו הרגשת זרות וניכור.

לאורך ההיסטוריה קיים האדם קשרים חברתיים על בסיס היכרות אישית עם סביבתו: הוא הכיר את שכניו, את בעל חנות המכולת, פקיד הדואר והבנק, גם קרובי משפחתו גרו בקרבת מקום - מצב שהעניק לאדם תחושת ביטחון ושייכות. תראו אותנו עכשיו, בנינו לעצמנו עולם שבו כל אחד מתקיים במנותק מהאחרים, סגור בתוך עצמו. הדיכאון כובש את העולם, הצורך בתרופות הרגעה גובר, הקושי להתמודד עם סיטואציות חברתיות מכביד.


מאפייני החיים המודרניים מאותתים שכך זה לא יוכל להימשך לאורך זמן.

העולם אבלוציונית נעשה יותר ויותר מחובר, בני האדם יצרו רשת סבוכה של קשרים בינהם בכל מישורי החיים, כלכלי, סויצאלי, חברתי… אפילו רשת האינטרנט נוצרה מתוך הצורך הזה…

אי אפשר להפריד את הקשרים האלה, לכן חייבים ללמוד איך לחיות איתם.


הרשת הסבוכה הזו היא בעלת פונטציאל רב אבל אנו רואים שבעצם הכול מתפרק ונראה כאילו זה יצא מכלל שליטה. משבר כלכלי חברתי מדיני משפחתי. למה??? מה אנחנו עושים לא נכון?


יש כאלה שחושבים שחוסן נפשי מגיע לאדם ככל שהוא מצליח בחיים, ויש לו הרבה כסף בבנק. זה אולי נכון בעיני מי שאף פעם לא מצליח לסגור את המינוס, אבל אם תבררו אצל העשירים הגדולים לא תמצאו חזקים נפשית במיוחד. גם שם משפחות מתפרקות, סכסוכים וכיום ויש לך כסף והוא חסר משמעות אם אתה מרגיש בודד ולבד.

Photo by Vignesh Moorthy

האדם הוא יצור חברתי, וכאשר הוא לא מקבל את היחס החברתי החם שלו הוא זקוק, חסרה לו הרגשת חיות וביטחון, והתפקוד שלו נפגע, הוא נהיה חלש מלהתמודד עם המצב והחוסן הפנימי שלו יורד וזה משפיע על כל רובד בחייו.


כדי להצליח בעולם מקושר צריך לפתח חשיבה ותפיסה אחרת. צריך לדעת לקחת את החוקיות שמתגלה בחשבון ולהתאים עצמו אליה, לעבור מחשיבה פרטית לחשיבה מערכתית, רשתית, כוללנית. מי שימשיך להתנהל לפי התפיסה הקודמת, הפרטית והצרה, יגלה שהוא נכשל פעם אחר פעם. דומה הדבר לכך ששלחו לך לינק להורדת מערכת הפעלה חדשה, עם הודעה שתיכף מפסיקה מערכת ההפעלה הישנה לעבוד, אבל אתה מסרב להתקין את החדשה אצלך. תקוע עם טכנולוגיה ישנה, בזמן שהעולם כבר מתקדם הלאה.

בבית ספר רואים חוסר שליטה על התלמידים, קשה לשלוט על הילדים שלנו שכנראה הגיעו עם תבניות פנימיות חדשות לעולם הזה שכנראה אנו עדיין לא מודעים. קשה לנהל עובדים, אין מוטיבציה כמו פעם להצליח, זה כבר לא נותן סיפוק ומשמעות.


אנו חיים בעולם בו הכל תלוי אחד בשני, הכל קשור להכול, הכול מושפע מהכול, הצלחה אינדיבידואלית היא ההצלחה שהייתה נהוגה בעולם הישן, הצלחה אישית, אגואיסטית, שלצערנו היא לעיתים רבות על חשבון האחר ורמיסתו.

צריך לעשות מהפך בכל תחומי החיים שלנו ולהתאים עצמנו למגמה, מהמשפחה העבודה החברה המדינה והעולם - ולהתמקד בדבר הבסיסי ביותר שהוא יצירת קשרים משמעותיים בין אנשים.

זה יהפוך את החיים שלנו למשמעותיים יותר, יעזור לנו להתמודד יחד עם אתגרים ויצור חברה בה לכולם יהיה חוסן אנושי רגשי.
Photo by Ben White
11 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2_Post
bottom of page